ks. Józef Stanek

 


 

 Parafia Kwiatkowice jest typową parafią rolnicza, obejmującą 13 miejscowości,w tym 1530 wiernych. Od 22 maja 1971 r. do 9 października 1998 r. przez 27 lat ks. Kanonik Józef Stanek pełnił posługę proboszcza parafii p.w. św. Miko1aja i św. Doroty w Kwiatkowicach. Był doskonałym gospodarzem. Za jego  administracji dokonał całkowitej renowacji zabytkowego XVII - wiecznego kościoła. W latach 90- tych dokonał renowacji ołtarza głównego, ołtarzy bocznych. Odnowił  również organy, a także wyłożył kostką plac wokół kościoła.

 

Księdza Józefa Stanka zapamiętaliśmy  jednak nie tylko, dlatego, że był świetnym gospodarzem, ale przede wszystkim, iż był wspaniałym człowiekiem. Zawsze skromny, prosty, niosący pomoc tym, którzy tego potrzebowali.


Ksiądz Józef miał tez swoje pasje. Największą z nich była historia sztuki i malarstwo. Malował piękne obrazy, które ofiarowywał swoim przyjaciołom. Dwa z nich wiszą do dziś w kościele w Kwiatkowicach.

Ostatnie lata życia ks. Józef Stanek spędził w Domu Księży Emerytów w Łodzi. Jego życie nadal przepełnione było modlitwą. Dużo czytał i oddawał się swojej życiowej pasji - malarstwu. Często bywał gościem honorowym na uroczystościach parafialnych w Kwiatkowicach.

17 sierpnia 2003 r. zmarł w wieku 81 lat. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 20 sierpnia w kościele parafialnym w Kwiatkowicach oraz na miejscowym cmentarzu. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

 

 

Gmina Wodzierady

Realizacja: IDcom-jst.pl